היכן למקם את חדרי הילדים, האם כדאי להקדיש חדר ייעודי למשחקים או למקם פינת משחקים בפרוזדור? כבר בשלב תכנון ראשוני של הבית, כדאי לחשוב לטווח ארוך ולהתייחס להפרשי הגילאים של הילדים במשפחה. וגם: מדוע חשוב לתכנן מנקודת המבט של הילד, לבחור בחוכמה את פלטת הגוונים ולדאוג לשטחי אחסון נוחים, שיאפשרו לילד לשמור על החדר מסודר
היכן למקם את חדר הילדים: למעלה או למטה?

בשלבי תכנון של בניית בית פרטי עם 2 מפלסים, ההמלצה שלי היא למקם את חדר ההורים למטה ואת חדרי הילדים במפלס העליון (בהנחה שהילדים בני 6 ומעלה). כמו כן, מומלץ לתכנן חדר נוסף בקרבת חדר השינה של ההורים. זאת, על מנת שבזמן שהילדים קטנים הם ילונו בקרבת ההורים. כמו כן, בהמשך, חדר זה יכול להיות מוסב לחדר עבודה.

פינת המשחקים: תכננו בחוכמה כדי שהפינה תהיה מנוצלת

אחת הדילמות הגדולות בשלב תכנון דירה או בית היא האם לייעד חדר מיוחד למשחקים. אם טווח הגילאים בין הילדים הוא גדול, עדיף להגדיל את חדרי הילדים תוך ויתור על חדר משחקים או על פינת משחקים.

צריך לזכור שפעמים רבות הילדים בגילאים שונים, ואם יש תינוקות וילדים בני 6, הסיכוי שהם ישחקו יחד באותו החלל הוא נמוך. כשהילדים קטנים יחסית, ההורים מעדיפים לשמור איתם על קשר עין, והם ממילא ישחקו בקרבת המטבח והסלון או בגינה. לכן, כדאי למקם פינת משחקים בקרבת הסלון, לדאוג למספיק שטחי אחסון בתוך ארגזים מעוצבים ולהפוך את החלל הזה לשטח משחק, הקרוב לסביבת ההורים.

כשהילדים גדולים, הם ממילא מעדיפים להזמין את החברים לחדר השינה שלהם ולשחק איתם שם. אם יש חדר ממ"ד, אפשר להסב אותו לפינת משחקים, אך אם אין, לא כדאי להקדיש שטח גדול מדי בפרוזדור שבין החדרים להיות פינת משחקים. לרוב, הפינה הזו לא תהיה מנוצלת ותבוא על חשבון שטח חדרי השינה של הילדים.

על הרצפה: פרקט, אריחי קרמיקה או שטיח?

בחדרי השינה של הילדים, ניתן להתקין פרקט. בחדר זה בעיקר נמצאים בשעות הלילה או בעת הכנת שיעורי-בית. בחדר המשחקים, לעומת זאת, עדיף להימנע מהתקנת פרקט ולהסתפק בריצוף ובשטיח מחומרים סינתטיים. זאת, משום שחדר זה הוא חדר פעיל יותר, שבו משחקים עם הבימבה, גוררים כיסאות, מציירים עליו עם צבעים ועובדים עם חומרי יצירה, שופכים עליו נוזלים ומארחים בו חברים. שריטות, כתמים ונזקים לפרקט – הם בלתי נמנעים. אם בכל זאת מעוניינים בפרקט, כדאי להסתפק בפרקט למינציה שהוא זול יותר, ולהחליפו מדי כמה שנים. זה בהחלט לא המקום לחיפוי עם פרקט מעץ טבעי.

בחירת פלטת הצבעים בחדרי ילדים

לעתים צובעים את חדרי השינה של הילדים בגוונים חזקים, מתוך רצון להפוך את החדר ל'שמח' יותר. העניין הוא שכדאי להבחין בין חדרי משחקים של הילדים לבין חדרי שינה. בחדר השינה שבו הילדים בעיקר ישנים ולומדים, גוונים פסטליים ירגיעו את הילד, ויגבירו את הריכוז שלו בפינת הלימודים. בחדר משחקים, ניתן להשתולל יותר בבחירת הגוונים, ואף להתפרע עם אדום, צהוב, כחול וורוד פוקסיה. לעומת זאת, עבור חדרי השינה, כדאי להסתפק בגוונים פסטליים ומרגיעים יותר (תכלת, ירוק בהיר, ורוד בייבי) או בגוונים ניטרליים (שמנת, לבן שבור). את הגוונים האחרים ניתן להכניס בנגיעות באמצעות אלמנטים שקל וזול להחליף – כריות, וילונות, מצעים ושטיחים.

תכננו את הריהוט כך שיגביר את תחושת השליטה והעצמאות של הילד

בבחירת הריהוט, כלל המפתח הוא שהילד ירגיש בנוח בחדר שלו. השלב הראשוני הוא חשיבה על סידור האלמנטים הגדולים בחדר: המיטה ופינת היצירה או הלימודים. חשוב שתהיה זווית ראייה נוחה, כך שכשהילד ישכב במיטה הוא יראה מי נכנס לחדרו. זה מגביר את תחושת הביטחון והנוחות שלו, כשלא ניתן להפתיע אותו. עניין נוסף, הוא שסידור הישיבה ליד פינת היצירה או הלימודים שלו יהיה כזה שהוא לא ישב עם הגב לדלת, אלא שבחצי סיבוב ראש הוא יוכל לראות מי נכנס פנימה. אחרת, זה יפגע בריכוז שלו משמעותית.

מבחינת בחירת הריהוט עצמו, כדאי לראות את הרהיטים מזווית הראייה של הילד, כלומר מהפרספקטיבה שלו, ולא לחשוב כמו מבוגר, בשלב בחירת הריהוט. כלומר, לשבת על הרצפה, לראות את סידור החפצים מנקודת הראות שלו.

למשל, עד כמה הוא עמוס ברהיטים ובחפצים, האם הילד יכול להגיע בעצמו בקלות אל מרבית החפצים הדרושים לו ליומיום או שהוא צריך לקרוא להורה בכל פעם שהוא זקוק לספר או למשחק. חשוב למקם את החפצים בגובה המתאים לו, כדי למנוע ממנו תלות באחרים, וגרוע מכך, למנוע ממנו לנסות לטפס בצורה לא בטיחותית, על מנת להגיע אליהם.

הבליטו את הישגי הילד בחדרו

חדר השינה של הילד הוא הממלכה הפרטית שלו. בחדר זה כדאי מאוד להבליט את התחביבים שלו ואת הישגיו. מומלץ להוציא את המדליות שהילד קיבל ואת האוספים ולא להחביא אותם בתוך הארונות והמגירות. זה מעצים את הילד ומחזק את הדימוי העצמי שלו. זה חשוב גם עבורו, כדי שיתבונן בהישגיו וגם כשחבריו מגיעים לבקרו, הוא יתגאה בהם.

אם הילד אוהב לגלוש, כדאי לעצב את החדר שלו על פי התחביב המוביל שלו. כשילד פוקח את העיניים בבוקר והדבר הראשון שהוא רואה זה את הדברים שהוא אוהב לעשות, זה מגביר את הרגשת השייכות שלו.

איך נוצר בלגאן? כשאין לחפצים מקום אחסון מתאים

מלאכת סידור החפצים מורכבת יותר עבור ילדים. לכן, כדאי לפשט להם כמה שיותר את המלאכה, לדאוג להם למגירות אחסון נוחות ולאפשר להם להחזיר בקלות את הצעצועים למקומם. יש ארגזים מיוחדים בצורה של משחקים (כמו ארגז בצורת מכונית או בית). זה גם מוסיף לעיצוב החדר וגם מאפשר אחסון נוח. ניתן להוסיף ספסל שמתחתיו ארגז אחסון, או למקם מגירות נשלפות מתחת למיטה. בלגאן נוצר כשלחפצים אין מקום ייעודי משלהם.